След като сте преминали през противооточна терапия и сте се сдобили с подходящото компресионно облекло , ще искате да сте сигурни, че се грижите правилно за своя компресионен чорап/ръкав. Компресионните облекла се произвеждато от деликатни влакна, които изискват внимание при прането и употребата им. Ако не се грижите правилно за тях, те могат да се износят по-бързо, да се разтегнат и да загубят компресионните си свойства. Правилното пране и сушене на компресионните чорапи/ръкави ще помогне те да издържат по-дълго и да работят по-ефективно, и ще предотврати риска от кожни проблеми на вече чувствителната кожа на засегнатите от оток крайници. Затова е изключително важно да прочетете и следвате стриктно списъка с инструкции за грижа за вашето компресионно облекло.
Как се носи компресионното облекло?
- Проверявайте редовно дрехата си за бримки или повреди по плетката.
- Вечер, преди сън, свалете внимателно компресионното облекло, като го издърпате започвайки отгоре.
- Сутрешното поставяне на компресионния чорап/ръкав също трябва да бъде внимателно, за да се избегнат повреди на материята. При някои пациенти е подходящо използването на помощни устройстве за по-лесно и удобно поставяне.
- Използването на специални ръкавици е полезно както за защитата на ръцете, така и на облеклото.
- Някои пациенти с лимфедем обличат/събличат компресионното облекло повече от веднъж през деня или не го носят ежедневно, а това е грешна и неефективна практика. Компресионният чорап/ръкав се носи ежедневно, поставя се сутрин, носи се през целия ден и се сваля вечер.
Пране и грижа за компресионното облеклото
- Облеклата с градуирана компресия не само че могат, но и задължително трябва да се перат. Редовното пране е изключетелно важно, не само от хигиенна гледна точка, но и за да възвърнат еластичността си.
- Компресионните ръкави/чорапи могат да се перат ежедневно на ръка и 2-3 пъти месечно в пералня.
- Ако носите компресионното облекло през целия ден, трябва да го перете поне на всеки 2 дни.
- Желателно е при пране да обръщате компресионното облекло наопаки, а при пране в пералнята да го поставяте в мрежичка за пране.
- Почиствайте внимателно силиконовите повърхности, за да сте сигурни, че сте отстранили остатъците от използваната козметика или мъртви кожни клетки.
- Ако перете дрехата на ръка, не търкайте агресивно.
- Не използвайте белина, агресивни препарати или омекотител!
- Използвайте много малко количество перилен препарат с мека формула за деликатни тъкани. Можете да потърсите специални препарати за тези дрехи (напр. Juzo Special Detergent).
- Температурата на пране не трябва да надвишава 40 С.
- При изцеждане не усуквайте чорапа/ръкава, а го увийте в чиста хавлиена кърпа. Така ще премахнете по-голямата част от водата.
- При сушене не закачайте компресионното облекло със щипки да виси, а го разстелете върху хавлиена кърпа. Не сушете на пряка слънчева светлина, в сушилня, върху радиатора и т.н!
- Не ги гладете!
- В състава на компресионните облекла има еластични влакна, които могат да бъдат повредени от високата температура.
- Добро решение, в дългосрочен план, е да закупите 2 броя/чифта от компресионното облекло, за да ги редувате. Така те ще се амортизират по-малко и винаги ще имате готова за носене компресионна дреха .
- Ако се съхраняват правилно – на сухо и сенчесто място, неизползваните компресионни облекла имат срок на годност е до месеца.
- Според спецификациите на производителя, при ежедневно носене, компресонните облекла могат да се употребяват до 6 месеца, като плоскотъканите могат да бъдат ефективни дори 8-10 месеца. Максималният „живот“ на компресионните чорапи/ръкави е 1 година, а след 4-тия месец трябва да се проверява редовно от терапевта.