Ишиокруралните мускули или задното бедро (англ. Hamstrings) са група от 3 мускула, които минават по протежение на задната част на бедрото, от седалището до точно под коляното.
Мускулите на задното бедро не са най-активни при стоене или ходене, но са много активни по време на дейности, които включват сгъване/разгъване на коляното, като бягане, скачане, клякане и катерене.
Травми мускулите на задното бедро често се случват по време на внезапни, мощни движения, като спринт, хвърляне или скачане, които разтягат сухожилията или мускулите ви. Увредата може да се случи и постепенно при по-бавни движения, както и при други дисфункции в мускулно-скелетната система на човека.
Повтарящото се нараняване е често срещано при спортисти, тъй като е по-вероятно да нараните задното бедро, ако сте го наранявали и преди.
Какво обаче стои зад повтарящите се травми/ болки/ скованост на мускулите на задното бедро?
– след навяхване на глезена – преместване на главата на малкия пищял в посока ходилото и по този начин промяна в ъгъла на теглене на m.biceps femoris, както в залавното така и в началното място на мускула.
– увеличена външна ротация в тибио-феморалната става. Обичайно съотношението между външната и вътрешната ротация в колянната става е 2:1. Често при млади пациенти (по-голямата част жени) се наблюдава ограничена вътрешна ротация и увеличена външна (1:4). Това води до дисбаланс между самите ишиокрурални мускули като m.biceps femoris e с повишен тонус, а m. semitendinosus и m.semimembranosus не са толкова активни.
– работещи на бюро хора с обща скованост. Обичайно тези хора имат и скованост на ишиокруралните мускули, най-чето мъжете. Това увеличава риска от травми на тези мускули при по-интензивен спорт без предварителна подготовка и прогресивно натоварване.
– торзия (усукване) на таза (унилатерално, от едната страна). Тъй като едното залавно място на ищиокруралните мускули е на таза, всякакви усуквания, приплъзвания в зоната на крилата на таза и самия него водят до промяна в работата на тези мускули.
– липса на пропадане на таза (pelvic drop), което се заменя с ротации на трупа при ходене и тичане (само ротация с лумбалния дял). Нормалното пропадане на таза е от около 3-4-5°. Увеличената ротация на трупа пък увеличава риска от претоварване на ишиокруралните мускули особено в маховата фаза на бягането
– протекция на сакралния плекус / седалищния нерв + перонеалния нерв (мускулите защитават нервите). Мускулите на задното бедро са едни първите, които стават стегнати при проблеми в кръста, тъй като протектират нервите излизащи от лумбалния дял от нежелани обтягания в моментите, когато има компресия на нервни структури в гръбнака.
– модел на тичане различен от екстензия в ТБС. Екстензионният модел на долния крайник е изключително важен за генериране на сила особено бягане. Липсата му води до претоврване на мускулите и сериозен разход на енергия и съответно повишен риск от травми
Интересно видео за това как да подобрите мобилността в задното бедро или ишиокруралната мускулатура:
Част от терапевтичния подход при увреди на ишиокруралната мускулатура са апликациите от кинематик тейпинг. Повече за тях ТУК
Библиография:
- Специализиран следдипломен курс: “Анализ и терапевтичен подход при най-често срещаните травми”. Преподавател Джон Лангендоен 8-10.12.2023г.
- https://compedgept.com/blog/common-running-form-errors/